بیماری و حشرات گیاهان

چگونه با بیماری و حشرات گیاهان برخورد نماییم

بیماری و حشرات گیاهان عفونت های قارچی، باکتری ها و ویروس ها می توانند گیاهان را نابود کنند. اگر این عوامل به موقع شناخته و درمان نشوند گیاه خشک و از بین خواهد رفت. بعضی از ویروس هایی که به انسان ها حمله می کنند به گیاهان نیز حمله ور می شوند. اگر گیاهانتان را در خاک گلدان استریل شده بکارید و بطور هفتگی شاخ و برگ ها را اسپری کنید و دمای مناسب با جریان هوای تازه در آپارتمان جاری باشد و نیز رطوبت مناسب را هم فراهم کنید و همچنین نیازهای نوری گیاهان خود را بشناسید در این صورت شما گیاهان سالم و بدون بیماری پرورش خواهید داد. باغچه شما معادنی از کرم نختی شکل ۱، هاگ ۲، باکتری ها و عفونت های حشره ای در مرحله تخم گذاری می باشند. اگر گیاهان نور مناسب و جریان هوا دریافت نکنند سبب بیماری آنها می شود. آبیاری در شب سیب ترشدن شاخ و برگها می شود و این تر شدن در تاریکی شب محیطی مناسب برای رشد عفونت های قارچی است. در حالی که باغبانی ارگانیکی شرایط توسعه و رشد گیاه را فراهم می کند و گیاه محکم و قویتر می شود و نیز استعداد بیماری در گیاهان به حداقل می رسد اما بیماری همیشه در کمین گیاهمی باشد.

علائم بیماری در گیاهان عفونت قارچی

عفونت قارچی بیماری است که بسیاری از باغبانان را مأیوس می کند. بیماری قارچی به طرق مختلف مانند لکه های سیاه در روی سطح برگ پدیدار می شود. اگر گیاهانی که برگهای گوشتی دارند در یک منطقه خیلی گرم و پنجره بسیار آفتابی و جریان کم هوا قرار گیرند ممکن است
۱-Nematod ۲- Spore
رنگهای تیره خواهند داشت. کنه ها از یک گیاه به گیاه دیگر می خزند و به همین دلیل باید گیاهان از یکدیگر فاصله داشته باشند. برای کنترل کنه باید گلدان گل  را در آب ولرم به مدت ۱۵ دقیقه غوطه ور سازید. دانه های ایسوتکس برای از بین بردن کنه ها مؤثر واقع می شوند.

شته ها:

موجوداتی نرم تن هستند و زمانیکه به گیاه حمله می کنند، گیاه خاک آلود به نظر می رسد. تخمهای شته به صورت خوشه ای هستند و بصورت توده های پنبه پیچیده شده اند. شته زمینی از سیستم ریشه تغذیه می کند. شته ها شیره گیاهان را می مکند. شما می توانید آنها را با اسپری محلول آب و صابون از بین ببرید.

اسکل (scale):

این حشره یک پوشش پوسته پوسته دارد و حدود ۳ سانتیمتر طول و عمدتا قهوه ای یا خاکستری رنگ هستند. بعضی از گونه های آنها تخم گذارند و نوزاد آنها بصورت یک کیسه سفید از تخمها بیرون می آیند و در پشت برگها به صورت لکه های قهوه ای به چشم می خورند. برای از بین بردن آنها از اسپری محلول آب و صابون و یا پنبه آغشته شده به الكل استفاده کنید.

كنه عنکبوتی قرمز:

رنگ این حشره قرمز، سیاه و یا سبز مایل به زرد است. این حشره اغلب از زیر برگ تغذیه می کند. قسمت بیرونی را سوراخ و از شیره برگ تغذیه می کند. این حشرات رنگ گیاه را از بین برده و گیاه را سفید می کنند و به نظر میرسد که کلروفیل گیاه از بین رفته باشد. این آفت بصورت نخهای ابریشمی و یا تارهای عنکبوتی سر تا سر زیر برگ را می پوشاند. برای پی بردن به این آفت، یک کاغذ سفید را زیر برگ بگیرید و برگ را تکان دهید در صورت عفونت، کنه ها از روی برگ به روی کاغذ می ریزد.

مگس سفید:

۔ یکی از رایج ترین حشرات گیاهان آپارتمانی است. این حشره در حدود ۳ سانتیمتر طول و دارای چهار بال است. معمولا در زیر برگها دیده می شود. در صورت وجود این حشرات برگها عاقبت زرد می شوند و می ریزند. شپش گیاهان معمولا به همراه یک ماده شفاف چسبناک پوشیده شده اند.

انواع آفت کشهای حشرات مکنده:

ایسوتکس :(Isotox)

بهترین حشره کش برای از بین بردن حشرات مکنده ایسوتکس می باشد. قبل از اینکه گیاهان را به آپارتمان بیاورید دانه های ایسوتکس را استفاده کنید. این حشره کش سمی است و هرگز از آن برای سبزیجات و گیاهان خوردنی استفاده نکنید. از این حشره کش فقط برای گیاهان خوش عطر و بو و گیاهان گلدار استفاده کنید.

مالشن (Malathio):

یک نوع آفت کش فسفاتی است که سم ملایمی دارد و برای گیاهان آپارتمانی پیشنهاد می شود. این آفت کش کنترل موثری برای آفیدها، ساسهای کمرنگ، کرم ها، اسکل و مگس سفید است و یکی از رایج ترین اسپری آفت کش در بازار است.

پیری ترام (Pyrethrum:

حشره کشی است سمی برای حشرات مکنده و جونده اما برای انسانها و حیوانات سمی نیست. این حشره کش به صورت اسپری و پودری یافت می شود. با استفاده از این حشره کش بسرعت آفت از بین می رود. این کار را چندین روز تکرار کنید تا مطمئن شوید آفت از بین رفته است.

روتنون (Rotenone):

این حشره کش از ریشه سوم گیاهان گرمسیری خاصی تهیه می شود و برای از بین بردن حشرات جونده و مکنده استفاده می گردد و برای انسانها و حیوانات سمی نیست. این سم در بازار به صورت اسپری و پودر یافت می شود، بسرعت آفت را متلاشی می کند. از این آفت کش چندین روز استفاده کنید تا مطمئن شوید که آفت از بین رفته است. محلول آب و صابون یک ظرف را از صابون رنده شده پر کنید و آن را در آب گرم حل کنید. این محلول را در یک شیشه اسپری بریزید و آن را برای چند دقیقه بر روی شاخ و برگ گیاهان آپارتمانی و بیرونی اسپری کنید. سپس کف صابون را از روی شاخ و برگ با آب ولرم بشویید.این موثرترین و مطمئن ترین روش برای منترل حشرات بر روی گیاهان و سبزیجات آپارتمانی می باشد

بستن
مقایسه