أ- اصل و منشا سانسوریا (Sanseveiria)

گیاهی است بومی آفریقای جنوبی که به صورت بوته ای رویش دارد 
۱۰- انواع سانسیوريا

– S . Cylindrica: این گونه، بومی آفریقای جنوبی و دارای برگهای استوانه ای است.
 S . Stuckyi: گونه ای است بو می رودزیا با ساقه کوتاه و خزنده که برگهای استوانه ای آن به ارتفاع بیش از ۹ سانتیمتر می رسد.
S . trifaciata: این گونه بومی آفریقاست، و از سایر گونه ها محبوبیت بیشتری دارد و به »Snake plant» معروف است. این گونه دارای برگهای سرنیزه ای و گوشتی است که تا ارتفاع ۱۴۰ سانتیمتر می رسد. رنگ برگها سبز تیره با رگه های عرضی سفید مایل به خاکستری است. گلهای سبز روشن تا سفید آن، جذاب نیستند ولی عطر خوشی منتشر می کنند.
 laurantii : گونه فوق دارای واریتهای است با برگهای سبز با نوارهای روشن افقی که بخاطر برگهای شمشیری شکل با حاشیه طلایی اش پرورش داده میشود 
۱۰ – ۴ – S . hahni: این گونه، با کوتاه و دارای برگهایی چرمی و خاکستری رنگ است. دارای واریتهای با حابه زرد طلایی است 

آشنایی با سانسوریا
۱۱- خواص بتانیکی

– گیاهی است دائمی ریزوم دار از خانواد: لاله (Liliaceae) که به خاطر برگهای زیبا، مستقیم، سخت و شمشیر مائندش پرورش می یابد.
۱۱ – ۱ – برگها: سانسوریا ابلق گیاهانی برگ زینتی هستند. گونه ها و واریته های این جنس دارای تنوع زیادی از نظر اندازه و رنگ برگ است.
برگها در سانسیو رباها ضخیم، مستنیم، سخت و شمشیر مانند است که نوع ابلق آن جلب توجه بیشتری می نماید 
۱۱ – ۲ – گل: گلها در این جنس جذاب نبوده ولی عطر دل انگیزی در هوا منتشر می نمایند.
۱۱ – ۳ – ساقه: گیاه فاقد ساقه بوده و برگها مستقیما از روی ریزومها خارج می شوند.
۱۱ – ۴ – ریشه: ریشه ها زرد رنگ، که از ریزوم منشعب میشوند 

۱۲- آب و هوا

با توجه به موطن این گیاه که کشورهای آفریقایی است، می توانید آن را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی پرورش دهید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مناوم است و می توانید در نقاط مختلف منزل آن را پرورش دهید.
– در مناطنی که سرمای زمستانه وجود نداشته باشد می توانید از این گیاه در باغهای صخره ای استفاده کنید.
در زمستان چنانچه در جای خنک از آن نگهداری می کنید، از دادن آب زیاد به گیاه خودداری کنید. زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه گیاه می شود.
۱۲ – ۱ – دما: سانسوریا، گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵-۱۸ بهتر رشد می کند و به درجه حرارتهای زبر صفر حساس است 
. ۱۲ – ۲ – نور: سانسوریاها، عموما در محلهای روشن رشد خوبی دارند ولی در محلهای کم نور منازل نیز می توانید این گیاهان را پرورش دهید زیرا مقاومت نسبی بالایی دارند.
۱۲ – ۳ – آبیاری: گیاه سانسوریا تا حدودی به بیماریهای قارچی حساس است لذا بهتر است در آبیاری آن دقت نمود. در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

۱۳- خاک

سانسور با را می توانید در انواع خاکها برورش دهید زیرا گیاه مقاومی است ولی بهترین رشد را در خاکهای شنی لومی دارد. 
گیاهی است که عموما در اکثر خاکها رشد خوبی دارد . ولی در مخلوطهای کاشت بدون خاک رشد خوبی ندارد.

۱۴- ازدیاد

تکثیر این گیاه به طریق غیر جنسی و به صورتهای قلمه زدن و تقسیم بوته صورت می گیرد.

تکثیر سانسوریا
۱۴ – ۱ – قلمه برگ:

ا- ا- ۱۴- برگها را به قسمتهایی که طول هر کدام حدود ۱۰ سانتیمتر است بریده و به طور عمودی در مخلوطی از تورب و ماسه برلیت و با ماسه خالص بکارید و در گلخانه گرم قرار دهید.
۱۴ – ۱ – ۲ – بهتر است روی آن را با صفحه شیشه ای پوشانید تا زودتر ریشه دار شود. بدین طریق پس از چند هفته قلمه ها ریشه دار شده، جوانه می زنند. این طریقه ازدیاد بسبار راحت است . ولی چنانچه از ارقامی که دارای کناره های زرد رنگ اند قلمه برگ تهیه کنید گیاهانی بدست می آیند که حاشیه زرد رنگ ندارند. زیرا جوانه از قسمت میانی سبزرنگ آنها تشکیل می شود و قسمت زرد رنگ در تشکیل جوانه نقشی ندارد
۱۴ – ۲ – تقسیم بوته: در بهار به هنگام تعویض گلدان می توانید این کار را به ترتیب زیر انجام دهید.
ا-۲-۱۴- زمانی که طول برگها در ارقام با بلند به ۲۰ سانتیمتر و در ارقام با کوتاه به ۱۰ سانتیمتر رسید، در اردبیهشت تا شهریور ماه می توانید گیاه بایه مادری را از گلدان خارج نمایید 

قلمه زنی سانسوریا

  • مدیر
  • 1397-10-14
  • دسته‌بندی نشده
  • 78 بازدید
بستن
مقایسه