برگ ییدی

نگهداری از گیاه برگ انجیری

برگهای این گیاه پهن و دارای بریدگی های عمیق می باشد. هوای گرم و مرطوب، ایده آل آنهاست. تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند. ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند.
نیازهای برگ انجیری
نور: نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم، نور دلخواه این گیاه است. مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.
دما: اگر چه تا ۱۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳ درجه را دوست ندارد. در تابستان حدود ۳۰ درجه سانتیگراد را مقاومت می نماید. ولی در درجات بالاتر باید مه پاشی معلوم نمود.
آبیاری: سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود. در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار احتیاج به آبیاری دارد. همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید نمایید
رطوبت: در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به مه پاشی دارد. از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت مه پاشی استفاده نمایید.
تغذیه: نیاز چندانی به کود دهی ندارد. کود دهی بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک می شوند. در صورت نیاز هر ماه یکبار کود دهی نمایید.
خاک مناسب: خاک سبک لیمونی بهترین و مناسب ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.
تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد. در سالهای بعد با سنگین شدن حجم شاخ و برگ ها تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد می گردد.

تمیز بودن برگها: برگها را با احتیاط با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر ماهی یکبار استفاده نمایید.
تکثیر: گرفتن قلمه در بهار صورت می گیرد که هر قلمه باید سه گره (جوانه) داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه سانتیگراد ریشه دار شود.
عوارض و درمان برگ انجیری
رشد گیاه متوقف است: نور کافی نیست. گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.
لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه برگها نمایان شده است: در آفتاب مه پاشی نموده اید. عبور نور از قطرات آب بجای مانده روی برگ ها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه وارد می آورند، در سایه مه پاشی کنید و برگهای صدمه دیده را تا انتها قطع نمایید.
بعضی از برگها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگها کاملا طبیعی است.
برگها به شکل و شکافدار میشوند: گیاه را از محل پرتردد خارج نمایید. صدمات فیزیکی عامل آن است.
لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.
برگها رنگ پریده اند: گیاه احتیاج به کود دهی دارد و گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج می برد. هر سه هفته یکبار با کود مخصوص گیاه را تغذیه نمایید. نوک برگها قهوه ای رنگ می شوند: گیاه تشنه است و فورا آبیاری نمایید. همیشه خاک سطح  گلدان را بازدید کنید. بخصوص در تابستان که نیاز آبی بیشتر است. برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف شود. غبار پاشی زیر سطح برگها در کاهش آفت مؤثر است.
زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها مشاهده می گردند: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره کش دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.
برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید. هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.
برگها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است. فورا آبیاری نمایید.
ارتباط با سایرین
تاکسونومی: گیاه برگ انجیری (Parrotia persica) بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان
رده بندی می شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می شود.
مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه برگ انجیری مطالعه می شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی برگ انجیری باعث می شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه | چگونه صورت می گیرد.

نگهداری از گیاه برگ بیدی

 

برگ بیدی (.Tradescantia spp) این گروه از خانواده ی کملیناسه (Commelinaceae) و دارای گونه های متعدد است و بیشتر آنها را برای تزئین طاقچه ی گلخانه ها و پشت پنجره ها و بالکن های سرپوشیده نگهداری می کنند و احتیاج به خاک مرغوب و تقویت شده دارد.
تمام گیاهان این گروه دارای ساقه های رونده و برگهای بیضی شکل هستند که اغلب با رنگهای متنوعی در طول برگ تزیین شده اند و برای پرورش در سبدهای آویزان بسیار مناسب اند.
رشد آنها بسیار سریع است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می یابند. برای آنکه گیاه پرپشت و زیبائی شود، لازمست سرشاخه های آنرا مرتبا قطع نمود و هر ماهه کود مایع تقویتی به آن داد. بسیاری از آنها گل های سفید یا سوسنی و شیری رنگی میدهند که جنبه تزئینی ندارد. گلهای آنها بیشتر در اواخر فصل تابستان ظهور می کند، ولی در مناطق معتدل گرم، | در اواخر بهار گل می دهند.
نگهداری
درجه حرارت
به سرمای زمستان بسیار حساس اند و در کمتر از ۸ درجه از بین می روند.
نور
بسیاری از انواع گیاهان این خانواده احتیاج به نور فراوان و نور مستقیم خورشید دارند. در هر صورت باید آنها را در محل پرنور ساختمان قرار داد. | آبیاری در بهار و تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارند و در فصل زمستان هفته ای یک مرتبه آبیاری کافیست.
تکثیر
در موقع تغییر گلدان در هنگام بهار قلمه های آنرا در ماسه شسته می کارند و سال بعد به گلدان منتقل می کنند. فقط تکثیر سیدرازیس از طریق تقسیم ریشه است.
مشکلات پرورشی
طویل شدن و کم برگ شدن شاخه ها؛ علت آن کافی نبودن نور محیط، کم آبی و کمبود مواد غذائی گیاه است. بایستی شاخه های باریک شده را قطع نمود و نسبت به رفع نواقص گیاه از جمله تغذیه با کود محلول تقویتی اقدام کرد. زائل شدن

رنگ برگها؛ علت آن کافی نبودن نور است.
شاخه ها سست و خم می شود و برگها زرد، و نقاط قهوه ای رنگی در سطح برگ ظاهر می گردد. علت آن کمبود آب است ولی در هر صورت بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان کاملا خشک گردد.
نوک برگها قهوه ای شده و چروک می خورد. علت آن خشکی هوا و وجود کنه قرمز در زیر دمبرگ هاست. بایستی برگهای آسب دیده را قطع نمود و سطح برگها را با غبارپاش شستشو داد. چنانچه آلودگی شدید باشد، هر ۱۵ روز یک مرتبه از اول بهار تا آخر فصل تابستان با محلول دو در هزار مالاتیون سمپاشی می نمایند.

بستن
مقایسه