آشنایی با انواع و منشاء فیکوس

اصل و منشاء

فیکوس ها از خانواده مورآسه هستند

زادگاه اصلی آنها جنگلهای استوایی قاره آسیا و آمریکای شمالی و استرلیا می باشد.

فیکوس ها دسته ی بزرگ گیاهی اند که بیش از 600 گونه دارند

2-انواع فیکوس

فیکوس جنگلی برگ ریز که به فیکوس پیچ نیز شهرت دارند دارای برگهای ریز و به شگل های کم و بیش قلبی شکل و ساقه های مفتولی نازک می باشد.در گلخانه ها از دیواره ها بالا می رود و نظیر عشقه رشد و نمو می کند.

فیکوس پیچ:

به علت آویزان بودن برگهای قلبی شکل و چرمی و براق که ساقه های گیاه را کاملا می پوشاند در سبد آویزان مورد استفاده قرار می گیرد.این گونه بسیار سریع الرشد است  و در صورت وجود قیم یا داربست متنند عشق خود را به بالا می گشاند و دارای واریته های ابلق نیز می باشد.مناسب مکانهای نیم سایه روشن می باشد زیرا از نور زیاد گریزان است

بن سای فیکوس معمولی:در نوع معمولی بن سای فیکوس برگها چرم گونه و براق و زیبا هستند که طول آنها به 30 سانتیمتر یا بیشتر می رسد.

برگها غالبا به صورت متناوب قرار می گیرند.

این نوع فیکوس از گل آپارتمانی بسیار مناسب برای نگهداری در منزل است و شرایط اتاق ای سرد و گم نور را تحمل می کند گرچه محیط گرم و مرطوب را ترجیح می دهد.

فیکوس ابلق درخت کائوچوی ابلق:برگ های شبیه فیکوس معمولی دارد با این تفاوت که لبه های برگها کم و بیش شیری تا کرم رنگ است.

فیکوس آلمانی:دارای برگهای ضخیم تر از فیکوس معمولی و بیضی شکل می باشد که هب فیکوس آلمانی یا هندی معروف است و چون قد آنها زیاد بلند نمی شود به همین جهت ممتاز تر است.

فیکوس برگ تبریزی: در این گونه برگها شبیه برگهای صنوبر و تبریزی است با این تفاوت که کمی ضخیم تر و نوک باریک آن کشیده تر است.

فیکوس بنجامینا یا انجیرگریان:یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی ویژه سایه یا مکان های سر پوشیده می باشد که در گل فروشی ها زیاد دیده می شود.برگهای آن سبز روشن و بیضی شکل نوک تیز است شاخه های آن خاصیت ارتجاعی  و به حالت آویزان و مجنون است.

واریته های ابلق آن با برگ های سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد.ارتفاع این گونه در طبیعت به 2 متر می رسد و به دلیل اینکه بیش از حد نیاز آب جذب می کند و آب اضافی را به صورت فطراتی از نوک برگها دفع می نماید بدین لحاظ به فیکوس گریان هم شهرت دارد.

فیکوس برگ ویلونی:برگهایش درشت،براق،با لبه ی موجدار و شبیه ویلون با رگبرگهای برجسته سفید رنگ است.این نوع مناسب نگهداری در محیطهای گرم و مرطوب است.

خواص بتانیکی:

نوع:این نوع دارای گونه های مختلف از قبیل برگ پهن،برگ ریز و غیره می باشد در سایه آفتاب از رشد بهتری برخوردار است و به روشنایی نسبی نیاز دارد.

ساقه:ساقه ها خشبی،نیمه خشبی و مفتولی رونده می باشند.دارای شیرا به مخصوص هستند که در نتیجه زخمی شدن ساقه از انها جاری می شود.

برگ:برگهای فیکوس،همیشه سبز هستند و به اشکال درختی،درختچه و بالا رونده دیده می شوند.

شناسایی اصول داشت و تکثیر فیکوس

آب و هوا:

درجه حرارت:فیکوسها در گرمای معتدل بخوبی رشد و نمو می کنند و دمای مطلوب آنها بین 13 تا 29 درجه سانتیگراد است.

نور:در نور متوسط تا زیاد،به خوبی رشد و نمو می کنند به طوری که این گیاهان در جنگلها در سایه درختان دیگه به خوبی رشد و نمو می کنند.در منازل هم نور کم و حرارت متغیر اتاق ها را تحمل می نمایند.البته بهتر برای انواع درختی محل پور نور ساختمان و برای سایر انواع،محل سایه را انتخاب کنید.

رطوبت هوا:فیکوسها به رطوبت نسبی 25 تا 50 درصد نیاز دارند به همین دلیل بهتر است هر چند وقت یکبار سطح برگها را با اسفنج مرطوب پاک نمایید تا ضمن تمیز و براق نمودن برگها که جلوه خاصی به گیاه می بخشد رطوبت نسبی مورد نیاز آنها نیز تامین گردد.

در ارقام برگ ریز نیز می توانید با اسپری کردن آب بر روی برگها مخصوصا در فصول گرم سال نیاز رطوبتی آنها را تامین کنید.

آبیاری: نیاز آبی فیکوس متوسط است به طوری که در فاصله بین دو آبیاری باید خاک سطح گلدان خشک گردد.ضمنا نسبت به زیادی و سردی آب حساس است و رعایت نکردن این نکته باعث ریزش برگها می شود.

خاک:فیکوس در خاک غنی از مواد آلی و کود پوسیده دامی سریعا رشد و نمو می کنند.

برای تهیه خاک مناسب باید ترکیب خاک شامل 3/1 خاک باغچه + 3/1 خاکبرگ پوسیده +3/1 کود پوسیده دامی باشد.هر دو سال یک مرتبه در فصل بهار خاک گلدان را عوض نمایید پس از اینکه گیاه تنومند شد نیازیبه تعویض گلدان نخواهد داشت فقط هر چند ماه یک مرتبه خاک سطحی گلدان را سیخک زده با کود شیمیایی کامل آن را تقویت کنید.

کود:خاک گلدان فیکوس باید از نظر مواد آلی و معدنی غنی باشد.کوددهی به صورت محلول پاشی از طریق به کار بردن یک کود کامل و کود های میکرو فقط در زمان رشد و نمو فیکوسها توصیه می شود.در صورتی که به دلیل درجه حرارت محیط یا هر عامل دیگر رشد فیکوس متوقف شود کودپاشی خصوصا با غلظت زیاد باعث سوختگی برگهای جدید می گردد.

آفات و امراض:

رنگ پریدگی برگها و بد شکل شدن آنها

علت:کمبود مواد غذایی و زیادی نور

علاج:تغذیه هر دو هفته یک بار و انتقال گیاه به محل کم نورتر

2 ظهور لکه های قهوه ای بر جسته روی دم برگ و اطراف رگبرگ اصلی در پشت برگ

علت:وجود آفت شپشک

علاج:سمپاشی با سموم حشره کش و تمیز نمودن برگها با پارچه

3-ظهور لکه های قهوه ای در برگها و سقوط ناگهانی آنها

علت:سردی هوا

علاج:گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید

تکثیر و ازدیاد

ازدیاد از راه قلمه:در این روش با استفاده از قلمه ی انتهایی که حداقل دارای یک برگ و سه جوانه می باشد می توانید فیکوس را تکثیر نمایید.

برش یا قطع زیرین قلمه ها را درست در زیر یک جوانه انجام دهید.برگها تحتانی را قطع کنید.قلمه ها را به مدت 24 ساعت در هوای آزاد قرار دهید تا شیره ی گیاهی آنها خارج شود یا قسمت نحتانی را به مدت یک تا دو روز در داخل آب قرار دهید تا شیره قلمه خارج گردد زیرا این شیره مانع شیره دار شدن قلمه می شود از این رو حتما باید طبق روش بالا از بین برود.آنگاه قلمه ها را در بستری از ماسه شسته بکارید.

در وسط  بستر کشت آماده که از جنس ماسه شسته می باشد سوراخی بیش از قطر قلمه ایجاد کنید.سپس قلمه آماده را در سوراخ ایجاد شده در داخل بستر کشت قرار دهید.سپس اطراف آن را با دو انگشت فشار دهید تا قلمه در جای خود مستقر شود و با ماسه در تماس کامل باشد.در صورتی که حرارت بستر کاشت 25 تا 30 درجه سانتیگراد باشد به ریشه زایی قلمه کمک میکند.در شرایط مناسب رطوبت و حرارت و نور ریشه ی قلمه ها پس از 3 هفته ظاهر می شود.

بعد از ریشه دار شدن گیاه را در گلدانهای نشایی کشت نمایید و مدتی در شرایط گرم و مرطوب نگهداری کنید.زمان انجام تکثیر از راه قلمه فروردین ماه است.چون قلمه های فیکوس تقریبا به سختی ریشه دار می شوند بهتر است از هورمونهای ریشه زایی استفاده نمایید. 

برچسبها:  گل فروشی ، خرید گل ، گل فروشی اینترنتی ، خرید گل آنلاین

  • مدیر
  • 1394-04-02
  • دسته‌بندی نشده
  • 280 بازدید
بستن
مقایسه