روش پرورش و نگهداری شفلرا

نام فارسي : شفلرا (درخت چتر)

نام علمی : Schefflera actinophylla

نام انگليسی : Octopus tree – Australian ivy palm

خانواده :‍ Aralia ceae

روش تكثير: قلمه از انتهاي شاخه به طول12-8cm در اواسط تابستان

نوع خاك: خاك باغچه + كود خاك برگ يا خاك باغچه +كود دامي پوسيده

شكل ظاهري برگ وگل: هميشه سبز، رشد آهسته ،تك ساقه اي وبرگهاي مركب،پنجه اي كه از پنج برگچه مستطيلي تا تخم مرغي به رنگ سبز براق تشكيل شده كه از كه از يك نقطه خارج مي شوند و گاهي به صورت چماقي توليد ميشود ولي در برگچه هاي جوان تعداد برگچه ها 3 تا 7عدد مي باشد .(دو نوع سبز و ابلق طاس در محلات توليد مي شود)

نيازهاي محيطي:

دما : متوسط13 درجه سانتيگراد

نور : متوسط تا كم

آبياري : متوسط

آفات و بيماريها: حشرات سپر دار ،تريپس و شپشكهاي آرد آلود تحت شرايط گلخانه ممكن است مشكل ساز باشند.

بسیاری از افرادی که عاشق گل وگیاه هستند دوست دارند که خودشان درمنزل گیاهان مورد علاقه شان را تکثیر کنند البته این کار برای گیاهانی مثل حسن یوسف، تپوس، گندمی و..ساده تر است اما قلمه برخی دیگراز گیاهان به سختی ریشه دار می شوند و درخانه آپارتمان که شرایط گلخانه وجود ندارد، قلمه آن ها خیلی زود می پوسد ازبین می رود.

پیش از این با این گل شفلرا آشنا شدید. برای تکثیراین گونه گیاهان از روش خوابانیدن استفاده می کنیم .دراین روش معمولا ساقه ای را که به گیاه مادری متصل است درون خاک زراعی یا پیت قرار می دهیم تا ریشه دار شود .

مزیت این روش این است که کلیه مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده ارسال شده تا شاخه مورد نظرریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم.

روش خوابانیدن برای گل های باغچه ای مثل انواع یاس و پیچ به راحتی انجام می شود چون ساقه این گیاهان به آسانی خم شده و درخاک قرار می گیرد .
اما بسیاری از گل های آپارتمانی ساقه محکم و ایستاده دارند و ما نمی توانیم ساقه آنها را خم کرده و در خاک گلدان قرار دهیم به همین خاطر از روش خوابانیدن هوایی برای آنها استفاده می کنیم .
برای اینکار شاخه هایی با قطرحدود 8 تا 20 سانتی متر را که جوان و قوی هستند انتخاب کرده سپس ما بین دوجوانه برشی سطحی به طول حدود 2 سانتی متر از پایین به بالا ایجاد می کنیم؛ این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند.

برای ساقه های قطورتر، می توان 2 تا 3 برش ایجاد کرد سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب می پوشانیم .
بهتر است مابین لایه پوست و چوب گیاه مانعی مثل یک تکه چوب نازک قرار داده شود در صورتی که هورمون ریشه زایی در اختیار دارید محل برش را به آن آغشته نمایید تا ریشه دهی بهتر و سریعترانجام شود.

بعد از قرار دادن خزه مرطوب باید روی آن را با پلاستیک بپوشانید و قسمت پایین پلاستیک را با چسب نواری محکم کنید .
قسمت بالای پلاستیک را با نخ گره بزنید تا درصورتی که خزه خشک شد بتوانید پلاستیک را باز کرده ومقدار کمی آب بر روی آن اسپری کنید.
بعد از حدود 40 الی 60 روز محل برش داده شده ریشه دار می شود وشما می توانید شاخه را ازقسمت زیرین ریشه قطع کنید و درگلدان جدید کشت نمایید ازاین روش برای تکثیرگیاهانی مثل انواع فیکوس، کروتن، شفلرا، آزالیا و..استفاده کنید.

شفلرا

برچسب :  خرید اینترنتی گل , سفارش گل گل فروشی در تهران خرید گل آنلاین , ارسال گل 

بستن
مقایسه