کاکاتوس گوشتی

کاکتوس با بیش از حدود 2000 گونه مختلف در شکل،رنگ ،اندازه با هم متفاوتند،کاکاتوس ها از گیاهانی هستند که در مکانهای بسیار گرم و خشک رشد میکنند که قادر هستند مقدار زیادی آب در خود ذخیره کنند.کاکتوسها بومی مناطق خشک آمریکای شمالی و جنوبی هستند.

*امروزه به خاطر شکل جذابی که کاکتوس  ها دارند در تمام مناطق دنیا دیده می شوند و با جمع آوری کاکتوسها در گل فروشی ها تهدید اصلی برای حیات وحشند.

حقایق خواندنی درباره کاکتوس:

*عمر کاکتوسها بسته به نوع آنها میتواند از 15 تا 300 سال باشد.

*کاکتوس از تیغه های بوجود می آیند که آرئول نام دارد که ساختار بر آمده سطح کاکتوس را تشکیل میدهند.

*گونه کاکتوس ها معمولاً فقط چند سانتی متر ارتفاع دارند.

*بزرگترین گونه کاکتوس می تواند به 22 متر و وزرنش به 2180 کیلوگرم برسد که به طور کامل با آب پر شده باشد که این اندازه به نوع کاکتوس بستگی دارد.

*رنگهای کاکتوس میتواند سبز آبی یا قهوه ای باشد،وجود ماده مومی در کاکتوس باعث جلوگیری از دست دادن آب کاکتوسها در هنگامی ک دمای بیرون بالاست.

*کاکتوسها بر خلاف بقیه گیاهان به جای برگ تیغ دارند که این تیغ ها می توانند راست و خم شوند،سفت یا نرم باشند،پراکنده باشند یا به طور مرتب قرار گرفته باشند که طول این تیغ ها به 15 سانتی متر میتواند برسد.

*تیغ در کاکتوسها یک نقشه تعرق دارد که همان جلوگیری از مانع از دست رفتن آب کاکتوس میشود ودیگری حفاظت در مقابل جانوران است.

*کاکتوس ها می توانند مثل درخت رشد کنند استوانه ای یا گرد منظم یا نا منظم یا به شکل ستاره دریایی صاف باشد یا پوشیده.

*از آن جایی که کاکتوس ها در مناطق خشک زندگی می کنند، نیاز به جذب مقدار زیادی آب و ذخیره کردن آن در ساقه و ریشه ها در طول دوره های خشکسالی دارند. ساقه علاوه بر ذخیره سازی آب، در روند فتوسنتز (تولید غذا با استفاده از نور خورشید و دی اکسید کربن) نیز نقش ایفا می کند.

*نوع گردافشانی در کاکتوسها میتواند در اندازه و شکل آنها تاثیر زیادی داشته باشد،آنها می توانند به رنگهای سفید ،قرمز،صورتی،یا آبی باشند.

*آب داخل کاکتوس ها میتوانند مصرف آشامیدنی داشته باشند اما چگالی بیشتری نصبت به آب آشامیدنی دارند.
گردافشانهای اصلی گیاه کاکتوس مرغ مگس خوار خفاش،بیدها و پروانه ها هستند.

*کاکتوس های خاصی موادی به نام مسکالین تولید می کنند که اثرات توهم زایی دارد. این ماده به وسیله شمن ها برای باوراندن حالت ماورایی و اطمینان دادن از «ارتباط» با خدا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بستن
مقایسه