ارکیده کاتلیا

آشنایی با ارکیده کاتلیا

نور:

این گل عاشق نور است و نسبت به گل ارکیده فالانوپسیس به نور بیشتری تیاز دارد.به یادداشته باشید اگر این 2 نوع ارکیده را دارید در کنار هم نمیتوانند رشد کنند چون یکی به نور کم و دیگری به نور بیشتری نیاز دارد.!ببینید عزیزانه من J اصولا گیاه وقتی نورش کم بشه میاد تعداد سبزینه ی خودشو توی برگ زیاد میکنه و این یعنی برگ سبز تر میشه سبزیش به تیره میزنه و برعکس هر چی نور زیاد تر بشه برگ سبزی خودش رو کم میکنه تا به سبزینش آسیب نرسه بنابراین یه رنگ سبز معمولی برای برگ کافیه پس حتما این نکته رو در نظر بگیرید.نکته ی دیگه درباره ی نور این بابا ،اینه که برای گلدهی به طول شب واکنش نشون میده و باید پاییز که رسید اواخرش یه طوری به گلتون بفهمونی که پاییز شده مثلا بزارید کلا توی راه پله تا نور بهش نخوره شبها! بعد ۲ ماه شروع میکنه گل دادن.این نکته هم یادتون باشه عدم گلدهی میتونه ناشی از نور ضعیف هم باشه.

آبیاری:

این گل روی تنه درخت رشد میکنه در طبیعت آبیاری به صورت بارون انجام میشه و در خونه به یاد باید داشته بین 2 ابیاری باید سطح خاک خشک باشد ولی نه تو هر گلی!! با فرو  کردن انگشت در خاک میتوانیم از سطح رطوبت خاک با خبر شویم یا اینکه گلدون را بلند کنیم اگر سبک باشد نیاز به ابیاری دارد هنوز.البته به فاکتورهایی مثل حجم ریشه ،ارتفاع گلدون از زمین هم بستگی داره که باید دقت کرد.در زمستون که گل خوابه باید هر 10 روز یکبار ابیاری بشه به وری که اب از زیره گلدون بیرون بزند تا مطمئا شوید سیر اب شده است.

رطوبت :

ارکیده کاتلیا رطوبت 50 درصدی یا کمتر براش کافیه میتوان یک ظرف اب در کنار گلدان گذاشته تا با تبخیر شدن روبت به گل برساند یا اینکه هر دو روز در میان گل را اسپری کنیم تا میزان رطوبت گل تلمین شود.یا میتوان در کنار گلهای دیگر گذاشت ته کنار هم با عم لذت ببرید.به یاد داشته باشید روبت همیشه یه اپشن خوب برای گلها به شمار میرود.

تغذیه :

دوستان این گل از این جهت که زیر خاک رشد میکنه و اگر گلدهی را هم در نظر بگیرید خرج بالاست و باید تغذیه شود.برای تغذیه در فصل گلدهی میتوان از کد بنفشه افریقایی یا کود کریستالون صورتی طبق دستور عمل استفاده کرد تا گل عمره بیشتری کنه.بعد از اتمام گلدهی هم میتوانید از کد کاکتوس و اب ماهی استفاده کنید.و اگر برعکس این کارو کنید یعنی اول فصل گلدهی کود کاکتوس به گل دهید برگها سبزتر شده و از گل خبری نیست.

دما:

بهترین دما برای ارکیده کاتلیا دما بین 17 تا 25 درجه است توجه داشته باشید که اگر گل در روز و شب اختلاف دما داشته باشدبرای گلدهی گا خیلی بهتر است به این دلیل که در طبیعت شبها خنک تر از روزها میباشد که این باعث میشه که گیاه ذخیره غذایی داشته باشد تا بهتر گل بدهد. در زمستان باید به گل فهماند که هوا سرد میشود و دما محیط را برای گل به 16 درجه رساند که این دما برای گل خنک محسوب میشود که بهترین جا برای این کار راه پله هست که با خوردن هوا خنک گیاه به خواب زمستانه میرود این کار باعث میشود تا گیاه بتونه بعد بیدتر شدن از خواب زمستونه تو عید بهتون گل بدهد.

تعویض گلدان:

زمانی  این کار را انجام دهید که گلدون حسابی جایش برای گل تنگ شده باشد البته هر چه گیاه جایش تنگ تر شده باشد رشد بیشتری البته تا یه حدی به یاد داشته باشید تعویض گلدون در هنگام گلدهی گا نباشد بهتر است در فصل خواب گیاه این کار انجام شوددر موقع تعویض توجه داشته باشید که وقتی گیاه را از داخل خاک بیرون اوردید ان را در یک ظرف اب گذاشته تا باعث شک گیاه نشود.

 

بستن
مقایسه