گل رز رونده

رز: گلی به وسعت عشق

انسان های اولیه علاقه فراوانی به گل رز وحشی داشتند، زیرا این گل دارای گلبرگ های شیرین و میوه ی خوشمزه است و احتمالاً پرورش این گیاه ۵۰۰۰ سال پیش در چین که هم اکنون به سرزمین عراق تبدیل شده، آغاز گردیده است.

 

رزهای باستانی:

انسان های اولیه علاقه فراوانی به گل رز وحشی داشتند، زیرا این گل دارای گلبرگ های شیرین و میوه ی خوشمزه است و احتمالاً پرورش این گیاه ۵۰۰۰ سال پیش در چین که هم اکنون به سرزمین عراق تبدیل شده، آغاز گردیده است.

در ایلیاد (داستان حماسی هومر) که به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد، آمده است که سپر آشیل (Achille) قهرمان داستان، در جشن پیروزیش بر هکتور با گل های رز تزئین شده بود و همچنین، بدن هکتور را قبل از مومیایی کردن با روغن گل رز معطر و تدهین کردند.

مورخان یونانی اشاره های فراوانی به گل رز کرده اند؛ به خصوص رز گالیکا (Gallica) که جد تمامی گل های رز اروپایی است. رز آپوتکری (Apothe corys Rose) یا داماسک قرمز (Red Damask) و از جمله آفیسینالیس (Officinalis) برای اروپائیان منبع اولیه و اصلی روغن گل رز و داروهای شفابخش بود، تا زمانی که گونه های دیگری از رز در آسیای شرقی شناخته شد.

کلیساهای اولیه، گل رز را به عنوان نمادی از تباهی محکوم کرده بودند، زیرا اعتقاد داشتند که سقوط امپراتوری روم به خاطر توجه بیش از اندازه نرو (Nero) به این گل بود. افراط او در توجه به گل رز، وحشتناک و خجالت آور بود.

گفته می شود که چندین تُن رز برای برگزاری ضیافت های فراوانش فراهم می کرد. بالش ها و پشتی هایی که مهمان ها روی آن می نشستند، با گل رز پر می شد. همچنین، مقدار زیادی از گل ها را پرپر می کرد و بر سر میهمانانش در مجالس عیش می ریخت و دوش گلاب بر سر آنان می گرفت. حتی گفته می شود یک نفر از شرکت کنندگان در این مجالس خفه شده بود.

گل رز نماد موفقیت و پیروزی در عصر روم بود. میلیون ها گلبرگ گل رز را در مفتول برنجی به هم می بافتند و تاج گل و تاج سر درست می کردند. در نتیجه، کشاورزان باور داشتند که منفعت بیشتر در پرورش گل رز است تا کاشتن محصولات غذایی و این یک تصور غلط بود که توسط شاعر رومی، هورس (Horace) و دیگر روشنفکران آن زمان به وجود آمده بود.

یکی از معروف ترین و قدیمی ترین گل رز تاریخی گالیکا (Red Damash) Or (Apothecarys Rose). این گل در قرن وسطی به خاطر رایحه دلپذیرش فراوان بود.

هایبریدهای اولیه (گل های دورگه اولیه)

از وقتی روش پیوند زدن در قرن نوزدهم ابداع شد، انواع جدیدی از گل های رز توسط باغبانان و کشاورزان به وجود آمد که آنها را پس از بالغ شدن شاخه و رسیدن برگ ها انتخاب می کردند و قلمه می زدند. گیاه شناسان هلندی اروپا در سده هفدهم از پیشگامان پرورش گل رز سنتی فولیا (R.Centifolia) یا گل صدبرگ که به همین خاطر به آن رز گل کلمی هم گفته می شود) بودند.

ژوزفین (Josephine)، همسر ناپلئون، امپراتور فرانسه، مشوق و حامی پرورش دهنده گل رز بود و طی سال های ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۴ دوستاران رز و گیاه شناسان را به باغ های خود در مالزمون (نزدیک پاریس) دعوت کرد و با کمک آنها کلکسیونی بالغ بر ۲۵۰ نوع رز جمع آوری نمود.

 

۱شاخه گل رز : عشق در اولین نگاه ، تو یگانه ای ، تمام عشق استثنائیم از آن توست

۲ شاخه گل رز : عشق دو طرفه ، عمیقا عاشق شدن از هر دو سو

۳ شاخه گل رز : دوستت دارم

۶ شاخه گل رز : میخواهم مال تو باشم

۷ شاخه گل رز : با تو از خود بیخودم

۹ شاخه گل رز : عشق ابدی ، با هم تا زنده ایم

۱۰ شاخه گل رز: آخرشی

۱۱ شاخه گل رز: گنج منی ، کسی که در زندگی بیشتر دوستش دارم

۱۲ شاخه گل رز: همیشه با من باش ، پیوند خجسته و دو سویه

۱۳ شاخه گل رز: ستاینده ناشناس

۱۵ شاخه گل رز: براستی متاسفم ، مرا ببخش

۲۰ شاخه گل رز: مرا باور بدار ، صمیمانه در کنار توام

۲۱ شاخه گل رز: جانم بفدایت

۲۴ شاخه گل رز: در 24 ساعات هر روز ، ناتوانم از نیندیشیدن بتو

۳۳ شاخه گل رز: از صمیم قلب « دوستت دارم »

۳۶ شاخه گل رز: لحظات عاشقانه مان را بیاد خواهم داشت

۴۰ شاخه گل رز: عشق من بتو خالص است

۴۴ شاخه گل رز : میثاق تغییر ناپذیر تا ابد

۵۰ شاخه گل رز: اینست عشق بدون پشیمانی

۵۶ شاخه گل رز : عشق من

۹۹ شاخه گل رز: تا زنده ام دوستت خواهم داشت ، عشق با درک و تفاهم آنرا جاودانه میسازد

۱۰۰ شاخه گل رز: با هم بودن برای یک قرن ، در کنار هم ماندن تا سنین پیری

۱۰۱ شاخه گل رز: یگانه شخص و تنها عشق منی

۱۰۸ شاخه گل رز: لطفاً با من ازدواج کن

۱۱۱ شاخه گل رز : عشق جاودان

۱۲۳ شاخه گل رز : عشق آزاد و بی قید و شرط

۱۴۴ شاخه گل رز : جاودانه ، روز و شب ، دوست داشتنت

۳۶۵ شاخه گل رز: امروز و هر روز از نیندیشیدن بتو ناتوانم ، هر روز بتواندیشیدن ، هر روز دوستت دارم

۹۹۹ شاخه گل رز: عشق ازلی و ابدی

۱۰۰۱ شاخه گل رز : عشق صادقانه ، تا ابد

 

بستن
مقایسه