تخل مرداب

نخل مرداب

_
کسانی که در مورد آبیاری گلدانها دچار مشکل می گردند و نمی توانند مطابق برنامه خاصی به گیاهان آب بدهند، خوب است نخل مرداب را انتخاب کنند. نخل مرداب را باید در سطل پلاستیکی یا گلدان بدون منفذ كاشته و همیشه آن را از آب پر کنیم. هر قدر که خواستید، بدون ترس از خطر پوسیدگی ریشه می توانید به آن آب بدهید. اما خشکی خاک برای این گیاه خطرناک است.
اگر خاک خشک شود، خیلی زود برگها زرد گشته و می میرند.
نخل مرداب گیاهی است با نام علمی سیپروس (CYPERUS) از خانواده سیپراسه (CYPERACEAE) و سرزمین مادری آن ماداگاسکار است. سیپروس پانصد و پنجاه گونه دارد و برگهای دراز و نازک و سبزرنگش در انتهای ساقه ها ظاهر می شوند. در وضع مناسب، یک متر رشد می کند.
نور:
نخل مرداب نور سایه روشن را نیاز دارد. اما از قرار دادن آن در پشت پنجره های آفتابگیر بخصوص در فصل تابستان خودداری کنید.
گرما:

نخل مرداب گیاهی گرمادوست است. مناسب ترین دما برای این گیاه در زمستان ۱۲ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد است.
خاک:
نخل مرداب در خاکهای سنگین و رسی بهتر رشد می کند. خاک برگ را با مقدار زیادی رس مخلوط نموده و خاک مناسب را برای نخل مرداب تهیه کنید.
رطوبت نسبی محیط:
رطوبت، موجب رشد بهتر و حفظ سلامتی این گیاه می گردد. در فصول گرم همه روزه آب را روی برگهایش اسپری کنید. در زمستان فقط یک بار در هفته روی آن آب بپاشید.
کودپاشی:
از کودهای تقویتی استفاده کرده و هر پانزده روز یک بار از اوایل بهار تا اواسط پاییز آن را با کود تقویت کنید.
ازدیاد:
ازدیاد نخل مرداب به روش قلمه وارونه است. منظور از قلمه وارونه این است که ساقه سالم و ضخیم آن را انتخاب کرده و به صورت وارونه در ظرف آب قرار میدهیم. بعد از چند روز ریشه های سفیدرنگش از لابه لای برگها بیرون می زند.
مراقبتهای لازم:
سوختگی برگها:
سوختگی نوک برگهای نخل مرداب معمولا به دلیل خشکی هواست. با اسپری کردن آب روی برگها سوختگی برطرف می شود. نور مستقیم آفتاب نیز موجب سوختگی برگ ها می گردد.

خشکی خاک:  همان طور که گفته شد، گلدان نخل مرداب باید همیشه از آب پر باشد. در صورتی که خاک، خشک شود، برگها با سرعت زیاد زرد می گردند.
سرما:
در صورتی که هوا بیش از اندازه سرد شود، همه برگها خشک می شوند. با قرار دادن گیاه در محل گرم می توان به رشد مجدد ساقه هایش امیدوار بود.
پیچیدگی برگها:
تاریکی موجب پیچیدگی برگ ها می شود.

گیاه یوکا

گیاه یوکا_
 گلدان گل یوکا یا خنجری spp . Yucca گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگهای کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز؛ این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگهای آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسب تر است.
هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.
این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.
نیازها
نور: به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد؛ ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگها زیاد می گردد.
درجه حرارت: درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلا از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود (نسبت به سرما مقاوم است).
آبیاری: در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.
کلا اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند.
خاک: خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.
تکثیر: جدا کردن پاجوش ها (پا گیاه) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و _
ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید. و کاشت بذر در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد.
عوارض و درمان گل یوکا
لکه های قهوه ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده می گردند: عامل آن حشره آفت است. سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی نمود تا علایم برطرف گردد.
برگها در زمستان خشک می گردند: هوا گرم است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.
برگهای زیرین زرد میشوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید.
برگهای جدید فاقد رشد هستند: گیاه به کود دهی نیاز دارد. اگر کوددهی بطور منظم انجام می گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.
برگها رنگ پریده اند: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می نماید. |
نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده می گردد. از مواد براق کننده استفاده شده است. برگ ها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.
کپک خاکستری روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن قارچ برتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. آبیاری را کاهش دهید و مه پاشی را تا رفع علایم متوقف کنید.
گیاه خود را انداخته است: ریشه ها توسعه پیدا نکرده اند. گیاه را به گلدان کوچک تری منتقل و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتر قرار دهید.
توده های پنبه ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده می گردند: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.
کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و می پرسند: آبیاری بیش از اندازه است، خاکهای سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند.

بستن
مقایسه