آشنایی با گیاهان

1-گیاهان کروی
این گیاهان به شکل کروی، فاقد برگ و ساقه بوده و گلی در انتهای قسمت کروی نمایان می باشد و اغلب گیاهان این گروه از خانواده کاکتوسها هستند و سطح کره ممکن است از مژه های نرم و یا خارهای زبری پوشیده شده است. از انواع گیاهان این گروه استروفیتوم، اکینوکاکتوس گروزونئی فروکاکتوس، مامیلاریا، پارودیا، ربوتیا مینیس کولا می باشد. شکل شماره ۲۱ یک نمونه از گیاهان این گروه را نشان می دهد.

شرایط پرورش گیاه چگونه باید باشد؟

بسیاری از مردم در خرید گل سلیقه به خرج می دهند، گلی را انتخاب می کنند از لحاظ شکل ظاهر، بلندی یا کوتاهی گل، نوع برگها، محلی که باید گل به کار برده شود، موقعیت گلدان از لحاظ نور درجه حرارت کوران هوا همه را در نظر می گیرند. به طور کلی سه عامل در انتخاب گلدان دخالت دارد.
۱- هر گیاهی شرایط نگهداری مخصوص به خود را دارد، در غیر این صورت با رشد آن متوقف شده و یا زرد شده از بین می رود. مثلا بعضی از گلها سرما دوست هستند و در اطاق گرم از بین می روند و بعضی دیگر در نور مستقیم خورشید به خوبی رشد می کنند بنابر این باید گلی را انتخاب نمود که بتوان شرائط نگهداری آنرا فراهم نمود.
۲- بعضی از گیاهان حتی با وجود فراهم آوردن شرایط مناسب به جز در مناطق بومی رشد نمی نمایند، و بعضی دیگر به محض خروج از گلخانه گرم مرطوب یعنی قرار گرفتن در شرایط آپارتمان شادابی خود را از دست می دهند و نمی توان برای مدت طولانی آنها را نگهداری نمود.البته این بدان معنی نیست که ما نتوانسته ایم شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم نماییم

گلدان های آپارتمانی را باید در کجا نگهداری نمود تا نتیجه بهتر به دست آید؟

۷۹ درصد از مردم گلدانها را در اطاق نشیمن یا پذیرایی نگهداری می کنند باید توجه داشت که انتخاب محل گلدان، نباید مانعی برای بازی کودکان و یا استراحت دیگران باشد، در حقیقت، گلدان، یک جسم دست و پاگیر نباشد. بعضی از گیاهان به گرمای زیاد در فصل زمستان و بعضی دیگر به هوای خشک داخل آپارتمان حساسیت دارند بهترین راه برای نگهداری این گونه گلها، استفاده از گلدان های شیشه ای است که هم رطوبت کافی دارد و هم درجه حرارت محیط آن برای پرورش گیاه کافی است.
۵۱ درصد از خانه دارها گلهای آپارتمانی را در آشپزخانه نگهداری می کنند باید سعی نمود از گلدان های کوچک کم رشد مانند: پریمولا وکاکتوس استفاده نمود. ایک سینی شن ریزی شده که محتوی انواع گلهای مناسب می باشد، در نزدیک پنجره، زیبایی خاصی به محیط دلچسب آشپزخانه می دهد از آنجایی که میزان رطوبت هوای آشپزخانه به علت وجود آب جوش یا دیگ زودپز از سایر اطاقهای خانه بیشتر است بنابراین پرورش گل های رطوبت دوست در آشپزخانه ترجیح داده می شود.

۳۴ درصد از مردم گلدان ها را در هال و راه پله ها قرار می دهند، چنانچه دکوراسیون مناسب برای قراردادن گلدان ها پیش بینی شود، می توان منظره بسیار زیبایی را ایجاد نمود
زیبایی هال خاطره بسیار دلپذیری را در بیننده ایجاد می نماید. از آنجایی که گلدانها همیشه در دسترس می باشند رسیدگی به آنها بسیار آسان است
گیاهانی که درهال پرورش داده می شوند بایستی از گروه گیاهان زود رشد بوده که با نور کم و سایر شرایط نامساعد مانند کوران هوا، کمبود رطوبت و غیره مقاوم باشد، در غیر این صورت در مدت کوتاهی زرد و خشک و منظره نامناسبی به هال می دهد.
در هر صورت چنانچه محل مناسبی نزدیک به نورگیر در سرسرا و راه پله وجود دارد می توان گلهایی مانند کریزانتموم، سیکلمن را نگهداری نمود.
۲۸ درصد از صاحبان خانه ها گلهای خود را در اطاق نهار خوری نگهداری می کنند. گلهایی در اطاق نهارخوری نگهداری میشوند که شاخ و برگ آنها زیاد رشد ننموده و فضای اطاق را اشغال نکند و ترجیح داده میشود از گلهای سایه دوست انتخاب گردید. گلدانها را در محلی از اطاق قرار میدهند که دسترسی برای آب دادن به آن آسان باشد و باید حتی المقدور دورنمای گلدانها زیبایی خاصی به محیط نهار خوری ببخشد.
گیاهانی مانند: بگونیا، پپرومیا، پیله آن برای کاشت در باکس مشترک بین نهار خوری و پذیرایی استفاده می شود همچنین می توان از باکس های چوبی برای قرار دادن گیاهان بالارونده که دور محور خزه ای پیچیده می شود استفاده شود.

انتخاب کل برای انتخاب و خرید گل و گلدان چه باید کرد؟

نظر به این که تمام گلهای آپارتمانی در گلخانه های گرم و مرطوب پرورش داده می شوند و محیط خانه و آپارتمان شرایط گلخانه را ندارد بنابراین باید گل را از گل فروشی های مطمئن خریداری نمود زیرا آنها گلهای گلخانه را با شرایط مغازه تطبیق داده سپس در معرض فروش قرار میدهند.

اگر چه می توان در هر موقع سال گلهای آپارتمانی را خریداری نمود ولی ترجیح داده می شود گلهای حساس را در بین ماه های خرداد تا شهریور تهیه نمود و گلهای زمستانه را آن هم به شرط بسته بندی صحیح و دقت در حمل و نقل در فصل زمستان خریداری کرد در موقع حمل و نقل کوچکترین لطمه ای که به ریشه وارد شود، موجب پژمرده شدن گیاه می گردد.

حمل و نقل گلدان
حمل و نقل گلدان به خصوص در فصل زمستان که کوران سرد هوا موجب پلاسیدگی برگ ها می گردد، بسیار اهمیت دارد، حداقل گلدان را در دو لفافه کاغذی باید پیچاند تا هم از سرما محفوظ بماند و هم این که رطوبت لازم اطراف برگها یکنواخت بماند در فصل تابستان هم شرایط نامساعد، گرمای زیاد، تابش مستقیم آفتاب، کروان شدید، لرزش وسیله نقلیه به گلدان ها آسیب رسانده ریشه ها در اثر تکان شدید پاره شده و گیاه از بین می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه